Nie je pravdou to, čo si myslíme, ale to, čo je pravdou. Občas sa nám podarí mysleť si aj to, čo je pravdou.

Ako vníma orthomolekulárnu psychiatriu klasická psychiatria?


Orthomolekulárna psychiatria je použitie orthomolekulárnych liečiv na duševné choroby. Tento prístup používa neortodoxné formy individuálneho testovania a diagnostiky, aby vytvoril etiológiu pre špecifické symptómy každého pacienta. Zároveň žiada liečbu upraviť kombináciou živín, zmeny stravovania a liekov, o ktorých je známe, že zlepšujú kvalitu života a funkčnosti a v neposlednom rade obmedziť, resp. odstrániť symptómy a používanie xenobiotík. 

Prvým odborníkom v tejto oblasti bol Abram Hoffer (1950). Hofferova  terapia sa zamerala na využitie niacínu (spomedzi iných živín), na liečbu, ktorú diagnostikoval ako akútnu schizofréniu založenú na teste, ktorý však nebol verejne schválený. 

V roku 1973 pracovná skupina Americkej psychiatrickej asociácie skúmala niacínovú monoterapiu u pacientov s chronickou schizofréniou a bipolárnou poruchou a zamietla Hofferov postup spolu so spoľahlivosťou jeho diagnostického prístupu.


Z histórie

Orthomolekulárna psychiatria sa začala Abramom Hofferom a Humphry Osmondom v roku 1950 a pokračovala Carlom Pfeifferom, hoci uvedení autori tvrdia, že myšlienky z ich prístupu možno vysledovať už 20. a 30. rokoch 19.storočia. 

Cieľom orthomolekulárnej psychiatrie je odnaučiť pacientov od konvenčných neuroleptických liečiv (pozri bližšie "Pfeifferov zákon") z dôvodu, že „pre každý liek, ktorý pacient používa existuje prírodné liečivo, ktorým sa dosiahne rovnaký efekt“. 

Tvrdenia zástancov Orthomolekulárnej psychiatrie boli zamietnuté v roku 1973 Americkou psychiatrickou asociáciou.  Orthomolekulárna psychiatria následne našla malú podporu u bežnej psychiatrii a v súčasnosti je považovaná za nedokázanú a potenciálne škodlivú. 

Po roku 1975 bol výskum Orthomolekulárnej psychiatrie publikovaný vo vestníku Orthomolekulárneho lekárstva, išlo o okrajovú publikáciu napísanú Abramom Hofferom, v ktorej vysvetľuje dôvody lekárskeho sprisahania proti jeho myšlienkam. 

Diagnóza

Zástancovia Orthomolekulárnej psychiatrie tvrdia, že identifikovali príčiny niektorých psychiatrických syndrómov, najmä tých, ktoré spôsobujú psychózu. Podľa autorov zisťovanie týchto príčin sprevádza diagnózou i liečbou. Diagnostické opatrenia a liečebné postupy zahŕňajú rozdielne biochemické spracovanie každého pacienta, rozpoznanie alergénov, zmenu v životospráve spojenú s hladovkou, terapiu megavitamínom, aminokyseliny a ďalšie takzvané "farmakologické živiny". Tieto diagnostické metódy neboli prijaté tradičnou medicínou. 

Špecifikum

Orthomolekularisti tvrdia, že medzi príčiny psychotických porúch patria potravinové alergie, hypoglykémia, hypotyreóza (za prítomnosti zvyčajných hodnôt štítnej žľazy), otrava ťažkými kovmi (aj intoxikácia zo zubných výplní), rovnako ako niekoľko hypotetických okolností zvaných pyroluria, histadelia a histapenia. Tieto okolnosti nie sú uznané lekárskou komunitou. 

Pyroluria

Pyroluria (malvaria od výrazu fialový faktor) znamená pomyselne nadbytočnú úroveň pyrroles v tele v dôsledku nesprávnej syntézy hemoglobínu. Pyroluria (or malvaria from the term mauve factor) involves hypothetical excessive levels of pyrroles in the body resulting from improper hemoglobin synthesis. Carl Pfeiffer veril, že pyroluria je forma schizofrénnej porfýrie, podobnej ako akútna intermitentná porfýria, kde oboje - pyrroles a porfyríny sú vylučované ľudskej močou v nadmernej miere.

Orthomolekulárny psychiatri sa domnievajú, že pyroluria je v spojení s diagnózou ADHD, alkoholizmom, autizmom, depresiou, Downovým syndrómom, manickou depresiou, schizofréniu, celiakiou, epilepsiou a psychózou.

Pfeifferove zistenia neboli prísne testované, a pyrroles sa neuvádzajú vo vzťahu k schizofrénii. Výskumy nezistili prítomnosť hemopyrrole a kryptopyrrole v moči bežnou kontrolou, resp. nenašli žiadny vzťah medzi týmito chemickými látkami a duševným ochorením.

Len málo špecialistov považuje tieto zistenia za skutočné a existuje len málo článkov o pyrolurii v modernej lekárskej literatúre Tento prístup je opísaný ako "hadí olej" prostredníctvom autora a pediatra Juliana Habera. 

Histadelia 


Histadelia je stav predpokladaný Carlom Pfeifferom, jedná sa o zvýšenú sérovú hladinu histamínu a bazofilov, ktoré ako tvrdí autor, môžu byť liečené metionínom a vitamínom B6 v mega dávkach. Pfeiffer tvrdí, že "histadelia" môže spôsobiť depresie s alebo bez psychózy, ale neexistujú žiadne publikované klinické štúdie, ktoré testovali účinnosť tejto liečby. 

Histapenia 


Histapenia v Orthomolekulárnej medicíne znamená vysoké sérum medi s nízkou hladinou histamínu.

Bipolárna porucha 

Zistenia zo štúdie z roku 1999 dokazujú, že telo podstatne priamo aj nepriamo podporuje omega-3 mastné kyseliny v liečbe bipolárnej poruchy.

Súčinnosť s klasickou psychiatriou

Orthomolekulárna psychiatria bola odmietnutá tradičnou lekárskou komunitou. Kritici sa domnievajú, že tvrdenia zástancov orthomolekulárneho prístupu sú nepodložené a dokonca aj falošné. Zákonné orgány, ako Národný inštitút duševného zdravia a Americká pediatrická akadémia kritizovali orthomolekulárnu liečbu ako neefektívnu a toxickú. 

V roku 1973 pracovná skupina
Americkej psychiatrickej asociácie poverená prešetrením orthomolekulárneho prístupu prišla jednomyseľne k záveru, že dôveryhodnosť zástancov liečby megavitamínom je nízka.  Ich kredibilita sa znížila aj pre 10 rokov konštantné odmietanie vykonania riadených experimentov a oznámenia nových výsledkov vo vedecky prijateľnej podobe. Za týchto okolností pracovná skupina považuje masívnu publicitu v rozhlase, v tlači a v komerčných knihách prostredníctvom výrazov ako „megavitamínová terapia“ a „orthomolekulárna liečba“ za poľutovaniahodnú.

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Orthomolecular_psychiatry

Preložila Daniela T.

 Ahoj Roman.

  Ak chce človek nejakú základnú informáciu o niečom, tak si klikne predovšetkým na wikipediu. Informácie na wikipedii môže ktokoľvek pomerne jednoducho editovať. Ja som už takto editoval niekoľko informácií na wikipedii keď som si myslel že to je potrebné pre verejnosť. Nie všetko mi prešlo cez administrátorské sito, ktoré ak sa mu niečo nepáči, tak to zmaže, alebo upraví. Napriek tomu sa ale viac mojich informácií ujalo nezmazaných.
Len tak medzi nami. Aj tu by sa zišlo čoto poopraviť, alebo aspoň doplniť, aby to nedráždilo prípadného konzervatívneho administrátora. http://en.wikipedia.org/wiki/Orthomolecular_medicine


 
Organizovana medicina ma obrovsky zaujem na zachovani "status quo" tj
sucasnom stave, lebo akekolvek zmeny by im priniesli obrovske straty.
Len v USA ma medicina obrat 17.3/4% hrubeho narodneho produktu, tj
zhruba 1850 miliard dolarov.
Voci tomu vsetko ostatne je nepatrne. Napr kupenie si Google alebo
televizie a tlaci nepredstavuje ziadny financny problem. Ani kupenie si
celej vlady, alebo lepsie povedane vlad.
Navonok sa musi zachovat dojem slobody a demokracie, takze nemozno
vsetko vsade vymazat, ale cez svojich ludi a organizacie , pri pouziti
superkomputerov vedia zaranzovat vplyv taky, aby drviva vacsina ludi
pochybovala o doplnkoch, alternativnej medicine a ortomolekularnom
pristupe k lieceniu a udrzbe zdravia.
Tu hegenoniu informacii najviac rozbijaju sami lekari, lebo su v
priemere najvacsi odoberatelia doplnkov , sukromne po tajomky az 90 %
lekarov berie rozne doplnky.
Zialbohu revolucia tu je vylucena, len postupna evolucia je mozna a
samozrejme netrweba si nechat medickou mafiou za pomoci svojich
nastrcenych ludi odobrat slobodu rozhodnutia a informacii.
Pokial nam to zostane, postupne sa bude musiet aj napriek obrovskym
financiam na potlacenie pravdy aj organizovana medicina prisposobit.
Zubari museli ustupit, hoci oficalne si to este stale nepriznali,
prakticky ziadny dnes nepouziva amalgam ortuti, lebo ludia prestali mat
o ne zaujem a naopak, ziadali " biele plomby"
Ortut zmizla z velkej vacsiny vakcin, mnohe staty v USA ju jednoducho
zakazali, bez ohladu, co si medicke organizacie, FDA a WHO(globalna
medicka organizacia) tvrdili.
Povinne ockovanie napadli na baze obmedzovania slobody a porusovania
ustavnych prav individualnych ludi.
Podkupni politici sa samozrejme snazia, obcas maju aj uspech ale celkove
to vyzera, ze budu nakoniec musiet ustupit.

To co je vo Wikipedii okolo ortomolekularnej bolo zostavene velmi dobre
informovanymi ludmi zo strany organizovanej mediciny, je to vyborne
napisane, vsetko pozitivne , dokazane tisickami vyskumnych papierov je
tam dokonale spochybnene a nemyslim, ze by tam dovolili uverejnit nejake
skutocne vyskumne papiere, ktore by jasne dokazali, ze tie spochybnenia
su loz.
Je to frontalny utok proti akejkolvek moznej konkurencii alebo inym
nazorom, nez sa hodi organizovanej medicine.
Na nimi vlastnenom portale sa neda s nimi bojovat.
Ale rychlost internetu a volny pristup nan dovoli rozsirovat nove
myslienky aj napriek dezinformaciam, lebo ludia sa uz naucili neverit
autoritam a hladaju pravdu mimo tradicnych organizacii. Tento proces
bude pokracovat a postupne nakoniec musi zvitazit. V to pevne verim aj
napriek momentalnym snaham nam diktovat a okliestit nas o prava a
slobodu rozhodovania sa.

Tento proces nie je nic noveho, aj v minulosti sa mnohwe velke myslienky
zacali uplatnovat az po desiatkach rokov, najprv odsudene, vysmiate,
prenasledovane ale nakoniec univerzalne prijate.

Pokrok sa da spomalit, ale nie uplne zahatat, na stastie.
Dodatok k tomuto výskumu z inej tlače:

Sami autoři nadějného výzkumného projektu přiznávají, že je potřeba nové poznatky dále rozšiřovat. Zároveň se ale obávají, že pro další výzkum neseženou peníze. Vitamín B si totiž farmaceutické firmy, které jsou hlavními investory do lékařské vědy, mohou stěží patentovat.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one